İzmir Türküleri Tarih: 10.05.2008

İzmir Valiliği, İzmir İl Özel İdaresi, İzmir İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Latif Öz Kasetçiliğin müşterek çalışmaları ile hazırlanan İzmir Türküleri albümü müzikseverlerle buluştu. İzmir ilinin kültürel olarak tanıtılmasının hedeflendiği albümde İzmir merkezinden dört, Bergama, Bayındır, Urla, Kiraz, Tire, Torbalı, Ödemiş, Karaburun ilçelerinden de birer türkü seslendirildi. Latif Öz, Erdal Güral, Melek Koç ve Senem Ersin tarafından seslendirilen türküleri dinlerken türkülerin bağlı olduğu ilçelerin kültürel unsurlarını görüntülü olarak izlemek mümkün. İzmir İl Kültür Turizm Müdürü Metin Atsal, Kültür Bakanlığı İzmir Klasik Türk Musikisi Korosu Müdürü Güner Özkan, TRT İzmir Radyosu Ses Sanatçısı Reşit Muhtar ve Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Öğretim Görevlisi Erdal Güral'ın danışmanlığında hazırlanan albümün kapağın da konuya ilgi duyanlar için İzmir iline kayıtlı yetmiş iki türkünün de isim listesi bulunmakta. Ticari olarak satışa sunulmayacak olan İzmir Türküleri albümü İzmir Valiliğinin tanıtım hizmeti olarak dağıtılacaktır.
  Gönüle dokunan türküler Tarih: 10.05.2008

Türk halk müziğinin genç seslerinden Latif Öz, dinleyicilerinin karşısına tasavvuf denizinden derlenmiş türkülerle çıktı. Tasavvuf şiirlerinin türkü formundaki bestelerinden oluşan ‘Tasavvufî Türküler’ adlı albüm, Nil Prodüksiyon etiketini taşıyor. TRT İzmir Radyosu sanatçılarından Hüseyin Yaltırık’ın hazırladığı ‘Tasavvuf Türküleri’ kitabından sonra Latif Öz, albümünde tasavvufun engin aşk anlayışını işleyen, TRT repertuarında türkü olarak kaydedilmiş eserleri seslendiriyor. ‘Tasavvufi Türküler’ albümündeki eserlerden bazıları ilahi repertuarı içerisinde de yer alıyor. Halk müziğimizde Erzurum’dan Şanlıurfa’ya, Sivas’tan Malatya’ya kadar pek çok yörede söylenegelen, Allah’a ve Hz. Muhammed’e olan muhabbeti ifade eden çok sayıda tasavvufi türkü mevcut. Türkülerin sözleri, dinî duyguyu alabildiğine yaşayıp tasavvuf usulü ve inceliğiyle iç âlemlerinde derinleşmiş mutasavvıflara ait. Erzurumlu ‘Alvarlı Efe’ adıyla bilinen Muhammet Lütfi Efendi’ye ait Erzurum yöresinden ‘Kadem Bastın’ ve ‘Bayram O Bayram Olur’ şiirleri, Erzurum yöresinden Yunus Emre’nin ‘Beni sorma bana ben ben değilem/ Bir ben vardır bende benden içeru’ ve ‘Ben yürürüm yane yane/ Aşk boyadı beni kane’ türküleri albümde yer alıyor. Albümde ayrıca, Urfa yöresinden Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’ne ait ‘Ey dide nedir bu uyku/ Kevkeblerin et seyrini seyran gecelerde’ adlı şiiri de seslendirilmiş. Latif Öz, albümdeki türküler için, tasavvufî türkülerin bugüne kadar müstakil bir başlıkta ele alınmadığını söyleyerek, sözleri dinî ve tasavvufî içerikli çok sayıda türkü olduğunu ve tasavvufî türkülerin kitaplaştırılmasından sonra kendilerinin de albüm hazırladıklarını ifade etti. Latif Öz, eserleri onlarca türküyü gözden geçirerek şiir olarak bilinen; ama ezgileriyle çok duyulmamış türkülerden seçmiş. Albümde, Rıza Tevfik Bölükbaşı’na ait ‘Vardım Eşiğine’, sözleri Kerim Akın, bestesi Latif Öz’e ait ‘Âşık Güller’, ‘Buyur Allah’ım’, sözleri ve bestesi Ertuğrul Erkişi’ye ait ‘Güllerin Efendisi’ adlı eserler seslendirilmiş. Latif Öz, Türk halk müziği konusunda eğitim almış bir sanatçı, beste yapmaya lise yıllarında başlamış, Reşit Muhtar ve Ertuğrul Erkişi ile birlikte çalışmalara imza atmış. İlk albümü “Hicran ve Ümit” Ertuğrul Erkişi ve Latif Öz imzasını taşıyor. ‘Hicran ve Ümit’, ‘Öylesine’ ve ‘Yaprak Sarması’ isimli iki türkü albümünden sonra ‘Tasavvufî Türküler’ sanatçının dördüncü çalışması.
  Dumansız yangın dinleyicisiyle buluştu Tarih: 10.05.2008

Türk halk müziği sanatçısı Latif Öz, yeni çıkan albümü ‘Dumansız Yangın’la bir kez daha türkü severlere merhaba dedi. Sanatçının kendi müzik şirketi olan Latif Öz Müzik Yapım’dan çıkan 6. albümü, Anadolu türkülerinin birbirinden güzel örneklerinden oluşuyor.

Aslında bizler Latif Öz’ü ‘Tasavvufi Türküler’ albümünden tanıyoruz. Bu alanda bir ilk olma özelliğine sahip olan çalışması, geçtiğimiz yıllarda dinleyicilerden tam not almıştı. Dumansız Yangın’la sevenlerinin karşısına bir kez daha çıkan Latif Öz, bu topraklarla özdeşleşmiş türküleri yorumlamış. Türk halk müziğine olan hayranlığında Neşet Ertaş’ın büyük etkisinin olduğunu söyleyen Öz, bağlamasını lise yıllarından bu yana elinden hiç düşürmemiş. Tamamı 16 parçadan oluşan türkü albümü için Öz, “Gerçek sanatçı, çevresinde yaşananlara duyarsız kalamaz. Türkülerin de çıkış yeri tam burasıdır. Âşık, gördüklerini kalbinin süzgecinden geçirerek sevenlerine duyurur. Benim amacım da türkü sevenlerine duygu yoğunluğu yaşatmak.” diyor. “Albümün üçüncü parçası olan Kerkük Menim türküsüyle Musul ve Kerkük’te yaşayan soydaşlarımıza selam gönderdim.” ifadelerini kullanan Öz, türkülerle yaşanan coğrafya arasında sıkı bir bağ olduğuna dikkat çekiyor. Albümü dinlediğinizde Anadolu’nun kokusunu hissedebiliyor, türkülere yansıyan acı, keder, gurbet ve yoksulluğu duyabiliyorsunuz. Albümdeki türkülerden Gurbet, Odun Hasta, Dumansız Yangın ve Hasta Düştüm bu hüznün en yoğun duyulduğu eserler arasında. Yönetmenliğini Caner Şimşek’in yaptığı albüm çalışmasına NT kitap-kırtasiye ve tüm seçkin kaset satış noktalarından ulaşabilirsiniz.
  Çanakkale'ye bir kahramanlık türküsü |Ömer Oruç - Zam Tarih: 10.05.2008

Türk halk müziği sanatçısı Latif Öz, “Çanakkale İçinde Vurdular Beni” ve “Hey Onbeşli Onbeşli” isimli Çanakkale türkülerine bir üçüncüsünü ekledi. Çanakkale savaşları hakkında üçüncü bir türkünün bugüne kadar yapılmadığını belirten Öz, aylarca süren titiz bir çalışma sonunda yeni bir eser hazırladı.

Tarihi kayıtlardan yola çıkarak yapılan beste için yüzlerce eski fotoğraf ve görüntüyle klip de çekildi. Çanakkale savaşıyla Türk milletinin kaderinin yeniden yazıldığını belirten Öz, “Şehitlerimiz sadece hatıralarına sahip çıkamamaktan dolayı bile bizden ahirette davacı olsalar, yerden göğe kadar hakları var. Bir sanatçı olarak üzerime düşen görevi yerine getirmek amacıyla bundan sonra, Çanakkale için yazılan şiirleri türkü formatına uyarlayacağım.” dedi.

Ege Üniversitesi Konservatuarı mezunu olan Latif Öz, “Çanakkale öyle büyük bir değer ki maalesef toplumumuz, kadrini kıymetini yüzde 1 bile bilmiyor.” diyerek çalışmaya koyulmuş. Sanatçıya göre halk arasında bilinen, Kastamonu yöresine ait “Çanakkale İçinde Vurdular Beni” ve Tokat yöresine ait “Hey Onbeşli Onbeşli’ türküleri, aslında kahramanlığı tam manasıyla anlatmıyor. “Çanakkale” bestesinin ilginç bir hikayeden yola çıkılarak hazırlandığını belirten Latif Öz, Çanakale’ye giden Koç’un, şehitlikte Arıburnu’nu gezerken rehberin anlatımından çok etkilendiğini kaydetti. almış.

Türkünün sonunda kahramanlığı yalın bir dille anlatan Latif Öz, klibine şu sözlerle son veriyor: “Düşman askerleri gibi yeni üniformaları da yoktu, yemekleri de. Midesinde yarım ekmek, bir tas üzüm hoşafı. Oy Mehmedim, bu nasıl bir irade? Oy Mehmedim. o nasıl bir ifade? Düşman gibi cephanesi de yoktu, parlak düğmeleri de. Döndüler dünyaya arkalarını, umut ve istikbalimizi bize bırakarak. Nasılsa öleceklerdi ama şimdi hâlâ yaşıyorlar.”

ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ 
Seddülbahir, Arıburnu
Her yanımız düşman dolu
Bak Anzaklar kesmiş yolu
Dermansızım oy oy
Mavzerimde kurşun bitti
Albay Kemalim
Bingazi’den, Edirne’den,
kimi geldi Hakkari’den
Düşmanına ecel oldu civan Mehmedim
Yastığı mezar taşıdır, yorganı bulut
Emir geldi, süngü takın
Düşman yakın, hücuma kalkın
Hep birlikte fırladılar yerinden
Düşmanı söktüler siperinden
Yalın ayak, baş yaralı koştular
Bu vatana etten duvar oldular
Mehmedim, Mehmedim,
bu destan, bu destan senin
Ölmenizi emir etti kumandan,
Mehmedim
bu destan senin.
Bu sitenin tüm hakları Latif Öz'e aittir. Siteden herhangi bir yazının,fotoğrafın v.b. içeriklerin izinsiz olarak kullanılması yasaktır.
Copyright © 2014 .: LATİF ÖZ | RESMİ WEB SİTESİ :. • info@latifoz.com • design by PORTAKAL