BİYOGRAFİ

1970 yılında Kayseri’de başlayan hayat serüvenim 1990 yılına kadar baba ocağında devam ettim. Teknik lise makine bölümüne devam ettiğim yıllarda Kayseri Halk Eğitim Merkezinde bağlama kursuna başladım. Hemen ardından Kayseri Belediye Konservatuarına geçip iki yıl akşam derslerine devam ettim.         

Ve okul yılları..

Teknik Lise Makine Bölümü..

 1990 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Ses Eğitimi bölümüne başladım. Üniversite yıllarında çok sayıda koroda korist ve solist olarak görev aldım.

 1998-2000 yılları arasında Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesinde öğretmenlik yaptım. 2001 yılında özel müzik dershanesi kurup 2003 yılında müzik yapımcılığına başladım.

 İkinci albümüm “Öylesine...” ve üçüncü albümüm "Yaprak Sarması" nı kendi firmamdan çıkardım.

İzmir Valiliğine İzmir'in kültürel yönden tanıtımı için VCD formatında "İzmir Türküleri" isimli albümü hazırladım. Altıncı albümüm "Dumansız Yangın" 'da kendi bestelerimin de dahil olduğu türkü formunda on altı eser seslendirdim ve "Çanakkale" isimli esere klip çektim.

"Hayy" isimli albümünde tasavvufî  içerikli eserler seslendirdim ve "Sevgili Peygamberim" isimli esere klip çektim. Hadisleri besteleyerek "Pırlantalarım-Çocuk şarkılarıyla Hadisler" isimli albümü hazırladım.

"Kula Türküleri" albümü ve 16.-17. yy. şairlerinin naatlarını besteleyerek hazırladığım

"Terennümat" isimli albümler dinleyicisiyle buluştu.

Uzun bir süre İzmir ve İstanbul’da bulunan özel radyolarda  ”Hicran ve Ümit”, ”Latif Sedalar”, ”Şehnaz Longa”, "Lal-ü Elhan", ”Latif Öz İle Müzik Faslı”, ”Türkü Tadı” , "Türküler Bizi Söyler", "Fem-i Muhsin" , "Ah Şu Bizim Eski Havalar" isimli programları hazırlayıp sundum.

Beş yıl süreyle özel bir tv kanalında "Telden Dile" isimli canlı türkü istek programını hazırlayıp sundum.

Divan şiirine ilgimden dolayı iki yıl özel Osmanlı Türkçesi dersleri aldım. Bir süre Ebru eğitimi aldım. Şarkı, türkü ve ilahi formunda yüze yakın bestem ve çok sayıda şiirim bulunmaktadır.

Farklı yerel gazetelerde haftalık kültür sanat yazıları yazdım.

Üç yıl süre ile Manisa Belediyesi Türk Halk Müziği ve Türk Tasavvuf Müziği korolarını çalıştırdım.

Dante'nin yarı yaşını geçtim. Ne mi yaptım yaban ellerde? Bir elimde ebru fırçası, bir elimde divan şiiri, kucağımda sazım fikir-edebiyat dünyasını gezdim; kâh yazdım, kâh söyledim. Ömrümün bir kısmı dişçi koltuğunda, bir kısmı radyo stüdyolarında bir kısmı da televizyon programlarında geçti. Kimi zaman konuk oldum, kimi zaman konuklarım oldu bu programlarda.

Halleştik, yârenlik ettik ahbab u ihvan ile ; maksat muhabbet oldu..

Şimdi mi? Şimdilerde masal kültürümüzü canlı tutmak adına farklı mekanlarda “Büyüklere Masallar ve Türkü Hikayeleri” isimli masal geceleri düzenliyorum. Masallarımızı müziğimizle harmanlayarak “Müzikli Masal Anlatımı” başlığıyla farklı yaş grubundan çocuklarımıza masallar anlatıyorum.

 

Bu sayfa 2081 defa izlendi

Bu sitenin tüm hakları Latif Öz'e aittir. Siteden herhangi bir yazının,fotoğrafın v.b. içeriklerin izinsiz olarak kullanılması yasaktır.
Copyright © 2014 .: LATİF ÖZ | RESMİ WEB SİTESİ :. • info@latifoz.com • design by PORTAKAL